Ciśnieniomierz, aparat do mierzenia ciśnienia

8
7319

Osoby, którym lekarz zalecił regularne pomiary ciśnienia, stoją przed wyborem odpowiedniego aparatu. Dobry ciśnieniomierz to urządzenie, które powinno nam służyć latami, dlatego jego zakup dobrze jest poprzedzić dokładnym rozeznaniem.

Niniejszy artykuł Ci w tym pomocny.
Zacznijmy więc wybór najlepszego ciśnieniomierza:

Ciśnieniomierz, aparat do mierzenia ciśnienia Ranking
Jaki ciśnieniomierz?
Ranking najlepszych >>>

Aparaty do mierzenia ciśnienia

Regularne pomiary ciśnienia tętniczego krwi to najważniejsza metoda walki z nadciśnieniem. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala na wystarczająco szybką reakcję w postaci udania się do lekarza czy też zażycia odpowiednich leków. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku osób starszych a także przewlekle chorych.

Zatem:

Jaki ciśnieniomierz wybrać i kupić?

Kupując ciśnieniomierz, trzeba przede wszystkim zdecydować, który model będzie lepszy w naszym przypadku: elektroniczny (automatyczny) czy zegarowy (mechaniczny). Ponadto, do wyboru mamy aparat naramienny oraz nadgarstkowy.

Warto też wiedzieć, że na rynku znajdziemy ciśnieniomierze rtęciowe i specjalne aparaty do mierzenia ciśnienia dla dzieci. Z kolei zegarek z ciśnieniomierzem działa podobnie jak ciśnieniomierz nadgarstkowy i wykorzystywany jest głównie podczas uprawiania sportu. Rodzajów ciśnieniomierzy jest wiele i warto je wybrać świadomie, my przybliżymy te najpopularniejsze.

Ciśnieniomierz
Ciśnieniomierz czyli aparat do pomiaru ciśnienia. Zobacz jaki będzie najlepszy dla Ciebie. Poznaj jego wady i zalety.

Ciśnieniomierz elektroniczny

Ciśnieniomierz elektroniczny to urządzenie, które pozwala na szybkie i wygodne wykonanie pomiaru. Dzięki temu codzienne powtarzanie mierzenia ciśnienia wymaga od nas o wiele mniej wysiłku i pozwala zaoszczędzić dużo czasu.

Ma to jednak znaczenie nie tylko dla zwiększenia naszej wygody. O wiele łatwiej jest się zmobilizować do regularnych pomiarów ciśnienia, jeśli cała czynność trwa krótko i jest łatwa.

A regularność w tym przypadku jest kluczowa.

Wadą ciśnieniomierzy elektronicznych jest mniejsza niż w modelach ręcznych dokładność pomiaru. Nie stosuje się ich u dzieci i osób w podeszłym wieku.

Elektroniczne ciśnieniomierze występują w wersji naramiennej i nadgarstkowej.
Przyjrzymy im się bliżej za chwilę, a tymczasem przejdźmy do ciśnieniomierzy zegarowych.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy
Ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny? Zobacz jak prawidłowo mierzyć swoje ciśnienie.

Ciśnieniomierz zegarowy

Ciśnieniomierz zegarowy (mechaniczny, ręczny) wymaga zakładania mankietu (rękawa) na ramię i użycia stetoskopu. Ciśnieniomierze te stosowane są przez lekarzy, choć znajdziemy też modele przeznaczone do użytku domowego.

Zapewniają dokładny wynik.

Wymagają jednak okresowej kalibracji, w zależności od zaleceń producenta, co 1 – 2 lata.

Ciśnieniomierz naramienny

Ciśnieniomierze ręczne występują wyłącznie w wersji naramiennej. Elektroniczne aparaty do mierzenia ciśnienia, jak już wspomnieliśmy, spotkamy zarówno w wersji naramiennej, jak i nadgarstkowej.

Przy wyborze aparatu na ramię trzeba zwrócić szczególną uwagę na wielkość rękawa (mankietu), gdyż nieprawidłowa wielkość może zakłamywać wynik. Dotyczy to zwłaszcza osób o większym lub mniejszym obwodzie ramienia (osoby otyłe, bardzo szczupłe czy dzieci).

Ciśnieniomierz nadgarstkowy

Ciśnieniomierze nadgarstkowe są stanowczo najbardziej poręczne, szybkie i komfortowe w użyciu. Ponadto, unikamy ucisku na ramieniu, co może mieć znaczenie zwłaszcza u starszych osób, wrażliwych na dotyk.

Wadą ciśnieniomierzy nadgarstkowych jest jednak mała dokładność pomiaru, dlatego zaleca się, by stosować je doraźnie, na przykład podczas wyjazdów.

Czy to wszystkie rodzaje ciśnieniomierzy, jakie oferowane są na rynku?
Nie!

Zobaczmy:

Inne aparaty do mierzenia ciśnienia

Choć opisane powyżej aparaty do mierzenia ciśnienia to urządzenia najbardziej popularne, warto wiedzieć, że to nie wszystkie możliwości.

  1. Ciśnieniomierz rtęciowy – to pierwszy aparat, który stosowano do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Charakteryzuje go duża dokładność.
  2. Ciśnieniomierz medyczny – najczęściej rtęciowy lub zegarowy.
  3. Ciśnieniomierz dla dzieci – ma mniejszy mankiet, a do tego można spotkać też modele ozdobione na przykład motywami z bajek.
  4. Zegarek z ciśnieniomierzem – choć działa podobnie jak ciśnieniomierz nadgarstkowy, ze względu na małą dokładność pomiaru nie może służyć w celach medycznych – najczęściej służy sportowcom do podawania orientacyjnych wyników.

W tym miejscu warto zapoznać się z publikacją naukową pod tytułem „Parametry metrologiczne automatycznych mierników ciśnienia tętniczego krwi” omawiającą test czterech różnych ciśnieniomierzy.

Zobacz także jak prawidłowo zmierzyć sobie ciśnienie za pomocą ciśnieniomierza:

U jakich producentów szukać dobrego ciśnieniomierza?
Ile kosztuje takie urządzenie i gdzie je kupić?

Producenci i cena ciśnieniomierzy

Producenci ciśnieniomierzy, którzy mają dobre opinie zarówno wśród lekarzy, jak i samych użytkowników, to między innymi Omron, Microlife, Tech – Med, Sanitas, Tensoval czy Health. Cena najtańszego aparatu do mierzenia ciśnienia to zaledwie 30 złotych. Najdroższe ciśnieniomierze medyczne mogą kosztować nawet ponad 1000 złotych.

Ranking ciśnieniomierzy

Zachęcamy do podzielenia się w komentarzach swoimi opiniami na temat ciśnieniomierzy i ich praktycznego działania.

8 KOMENTARZE

  1. Ostatnio w przychodni zmierzono ciśnienie mojego synka i było dużo poza normą. Po czym okazało się, że mają tylko ciśnieniomierz dla dorosłych. Wczesniej myślałam, że to bez różnicy, ale jak mierzyliśmy ciśnieniomierzem dla dzieci, to jakoś było w normie. A strachu co się najadłam!

  2. Lekarka zaleciła mi, żebym codziennie mierzyła ciśnienie, ale temat ciśnieniomierzy jest mi w sumie zupełnie obcy. Myślałam, że to obojętnie, który i że są po prostu dokładne, ale dowiedzialam się, że niekoniecznie i że lepiej nie kupować tych podejrzanie tanich. Nie wiem tylko, gdzie kupić taki ciśnieniomierz – czy te w necie są OK, czy lepiej poszukać w aptece? Nie chciałabym kupować czegoś, co się okaże do niczego :/

  3. Miałam ciśnieniomierz nadgarstkowy, a teraz przerzuciłam się na naramienny, kupiłam Diagnosis DM600 IHB i sprawdza się świetnie, moim zdaniem ma dokładniejszy pomiar niż nadgarstkowy i jest bardzo prosty w obsłudze.

  4. Ja tez mam ten diagnosis z funkcja IHB, mam często bardzo nieregularna prace serca i w takich przypadkach ta funkcja jest bardzo przydatna.

  5. U mojej córki kilka razy zmierzyli w szkole ciśnienie i wyszło zbyt wysokie. Chcę jej zmierzyć w domu, żeby sprawdzić, czy to tylko kwestia strachu przed białym fartuchem, czy też faktycznie jest coś nie tak. Jaki ciśnieniomierz kupić, żeby nie przepłacić, ale też żeby dobrze mierzył ciśnienie? Będę wdzięczna za odpowiedź.

  6. Dla mnie też najlepszy okazał się naramienny Diagnostic, na pewno jest dokładniejszy niż nadgarstkowy, rękaw do dopasowania 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here