Choć jego stosowanie nie należy do przyjemnych, trzeba przyznać, że glukometr nie tylko ratuje zdrowie, ale też życie.
Wiele osób potrzebuje tego urządzenia do regularnych, przeprowadzanych nawet kilkakrotnie w ciągu doby, badań poziomu glukozy (cukru) we krwi. Dlatego też glukometr powinien zapewniać nie tylko dokładne pomiary, ale także jak największy komfort użytkowania.
Zobaczmy, jaki glukometr wybrać, gdzie go kupić i jaka jest jego cena.
Przede wszystkim zacznijmy jednak od tego…
Jak działa glukometr?
Glukometr służy do kontroli pomiaru glukozy we krwi (czyli potocznie mówią jest to aparat do mierzenia cukru we krwi). Krew pobiera się najczęściej z opuszka palca po przez nakłuwanie i umieszcza na specjalnym pasku, który następnie wkłada się do urządzenia. Badanie takie trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. Na rynku znajdziemy nowoczesne glukometry wykorzystujące elektroniczny lub optyczny pomiar poziomu glukozy. Warto tu wspomnieć, że igły i paski do glukometru należy używać z dużą ostrożnością, ponieważ są wrażliwe na wszelkie zabrudzenia. Tutaj też warto przeczytać o badaniach naukowych dotyczących rozwoju pasków jak i samych glukometrów.
Nakłuwacze do mierzenia cukru we krwi | Aktualna cena |
Paski do glukometrów | Aktualna cena |
Lancety | Aktualna cena |
Jaki glukometr wybrać i kupić?
W większości aparaty do mierzenia poziomu cukru we krwi mają niewielkie rozmiary (3 – 4 cm długości). Tak małe urządzenie bez trudu zmieści się w torebce, a nawet w kieszeni. Osoby, którym zależy na dobrej widoczności ekranu znajdą jednak także rozwiązanie dla siebie: na rynku dostępne są nowoczesne glukometry zaprojektowane z myślą o osobach słabo widzących i niewidomych. Mają duże, podświetlane ekrany i mogą podawać wynik głosowo.
Czym różnią się od siebie aparaty do mierzenia poziomu cukru?
Chcąc wybrać najlepszy glukometr dla siebie i swojej rodziny, warto zwrócić na kilka aspektów, którymi aparaty do mierzenia cukru mogą się różnić:
- Najnowsze glukometry wymagają pobrania niewielkiej ilości krwi (kropli o wielkości główki szpilki – 0,3 mikrolitra). Starsze modele mogą wymagać do prawidłowego odczytu 0,1 mikrolitra lub więcej.
- W większości glukometry pozwalają na zapisanie od 10 do 125 badań, choć znajdziemy również urządzenia z pamięcią na 3000 testów.
- Współpraca z komputerem, iPhonem lub nawet pompą insulinową.
- Krew do badania najczęściej pobiera się z opuszka palca, choć w przypadku większości nowoczesnych glukometrów dopuszczalne jest pobieranie krwi z innych miejsc ciała (przedramię, ramię, nogi).
Bez wątpienia najmniej lubianą przez wszystkich częścią badania krwi na poziom cukru glukometrem jest nakłuwanie. Choć obecnie aparaty alternatywne, tak zwane glukometry bezinwazyjne, są mniej dostępne i stosunkowo drogie (a niektóre są nawet jeszcze w fazie badań), warto wiedzieć, co słychać w tym temacie.

Glukometr bez nakłuwania i bez pasków
Za cenę około 500 złotych można obecnie nabyć dobry glukometr bez pasków, który nie wymaga stosowania nakłucia. W skład takiego aparatu do mierzenia cukru we krwi wchodzą:
- Sensor o wielkości monety oraz
- Czytnik przypominający wyglądem tradycyjny glukometr.
Sensor przylepia się do ramienia na 2 tygodnie przy pomocy dołączonego aplikatora. Pozostawia on w ciele maleńkie (o średnicy 0,4 mm i długości 0,5 mm) włókno. Przyłożenie czytnika do sensora powoduje odczyt w czasie krótszym niż 1 sekunda!
W fazie badań pozostają jeszcze dwa bezinwazyjne aparaty do mierzenia cukru we krwi: nowoczesny glukometr w postaci plastra przyklejanego na nadgarstek oraz sensora noszonego na pasku zegarka.
Kiedy przeprowadza się badanie poziomu cukru we krwi?
Oczywiście glukometru najbardziej potrzebują osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 i cukrzycę typu 2. Badanie poziomu cukru we krwi najczęściej przeprowadza się w następujących przypadkach:
- U pacjentów stosujących insulinę lub leki przeciwcukrzycowe doustne,
- U kobiet w ciąży,
- U osób, u których zauważono duże wahania stężenia glukozy we krwi,
- Jeśli poziom glukozy we krwi obniża się bez typowych oznak ostrzegawczych.
Nasz artykuł poświęcony jest glukometrom do samodzielnego użytku przez pacjentów. Na rynku akademickich badań także prowadzi się dywagacje na ten temat.

Gdzie kupić dobry glukometr?
Najlepszy glukometr jaki można dostać na rynku dostępny jest w aptekach a także w specjalistycznych sklepach medycznych. Pamiętajcie też, że często można otrzymać glukometr za darmo np. w aptece.
Ile kosztuje glukometr, jaka jest cena pasków i nakłuwaczy?
Zobaczmy!
Zobacz jak zbadać i sprawdzić w prawidłowy sposób poziom cukru we krwi samemu w domu nowoczesnym glukometrem:
Producenci i cena glukometrów
Sprawdzone produkty, cieszące się dobrą opinią wśród użytkowników, znajdziemy u takich producentów jak Ixell, Contour Plus, Accu – Check, Bayer, Abra czy glukometr Diagnostic Gold. Ich cena waha się w granicach od 50 do 500 złotych. Paski do glukometru sprzedawane są osobno, w opakowaniach zbiorczych, i kosztują poniżej złotówki za sztukę. Za nakłuwacze (lancety) z kilkoma igłami w zestawie zapłacimy od kilkunastu do 70 złotych.
Ranking glukometrów / Porównaj ceny:
Zachęcamy Was także do dzielenia się swoimi opiniami o różnych typach glukometrów, o tym gdzie je najlepiej kupić, w jakiej cenie, jaki model. Pomóżmy sobie wzajemnie!
Czy pomiar cukru glukometrem bez pasków jest dokładny i miarodajny?
Nikomu nie życze cukrzycy, ale jeśli zmagasz sie z tą przypadłością to u mnie dobrze sie sprawdził sprzet z Accu-Check Active. Glukometr jest intuicyjny, prosty w obsłudze i miarodajny. Tak trzeba korzystać z pasków, ale one jakoś bardziej mnie przekonują, niż te bezpaskowe. Do zestawu wraz z samym glukometrem i nakłuwaczem jest chyba 10 pasków na próbe.
W ciąży niestety miałam cukrzycę. To jest masakra. Kupiłam ten glukometr bez pasków. Co prawda nie jest tani, ale dokładny i nie wymaga nakłucia, co mnie przekonało do jego zakupu mimo wysokiej ceny. .
Który bezinwazyjny glukometr Pani stosowała i gdzie Pani kupiła ten sprzęt?
DZIEŃ DOBRY A ile pani zapłaciła za ten glukometr I jakiej jest firmy i jaki model
Podpinam się pod pytanie Dennik. Muszę kupić glukometr dla mamy i najchętniej taki bym wybrała, no ale oczywiście najważniejsza jest dokładność.