Dobry Inhalator

8
4177

Inhalacja to metoda podawania leku, która pozwala na precyzyjne dostarczenie go w zmienione chorobowo miejsca. Dzięki niej unikamy konieczności podawania leków działających ogólnoustrojowo.

Dobry inhalator to trafiona inwestycja, którą będziemy mogli wykorzystać nie tylko w razie poważnych chorób, jak astma czy zapalenie oskrzeli, ale także nawet w przypadku zwykłego kataru – inhalacje z wykorzystaniem choćby zwykłej soli umożliwiają w krótkim czasie uzyskać drożność górnych dróg oddechowych.

Jak jednak znaleźć dobry inhalator? I jak właściwie wygląda inhalacja?
Zacznijmy od początku:

Dobry Inhalator Ranking
Jaki inhalator?
Ranking najlepszych >>>

Na czym polega inhalacja?

Inhalacja pozwala na dotarcie substancji o działaniu leczniczym do górnych dróg oddechowych. Substancja ta (różnymi metodami, ale o tym za chwilę) przekształcana jest w parę wodną. Do inhalacji można wykorzystywać wody mineralne, sól, a także antybiotyki czy leki o działaniu przeciwzapalnym.

Jaki inhalator wybrać i kupić?

Na polskim rynku znajdziemy aż 4 rodzaje inhalatorów: pneumatyczne, ultradźwiękowe, proszkowe i ciśnieniowe. Dwa pierwsze rodzaje inhalatorów to sprzęty elektryczne, zwane też nebulizatorami. Po podłączeniu do prądu i dodaniu leku, działają podczas normalnego oddychania. Inhalatory proszkowy i ciśnieniowy to niewielkie urządzenia z zawartością leku. Naciśnięcie przycisku i wzięcie głębokiego oddechu powoduje uwolnienie substancji i przedostanie się jej do dróg oddechowych.

Inhalator czy nebulizator?

W powyższym rozdziale wyjaśniliśmy, na czym polega różnica między inhalatorem a nebulizatorem. Zwykle używa się tych nazw zamiennie, a my w niniejszym artykule nazywać będziemy wszystkie te urządzenia inhalatorami.

Porównaj ceny nebulizatorówAktualna cena

Co więc wyróżnia poszczególne rodzaje inhalatorów?
Zobaczmy.

Inhalator
Jaki Inhalator wybrać i kupić? Który będzie najlepszy inhalator ultradźwiękowy, pneumatyczny czy proszkowy? Sprawdź ceny i opine

Inhalator ultradźwiękowy

W inhalatorach ultradźwiękowych lek przekształcany jest do postaci aerozolu – jak sama nazwa sugeruje – poprzez wykorzystanie ultradźwięków. Mowa tu o częstotliwości drgań 1 – 2 MHz. Inhalatorów dźwiękowych nie stosuje się u dzieci poniżej pierwszego roku życia. Zwykle używa się ich do rozrzedzania śluzu lub też do nawilżania dróg oddechowych.

Inhalatory ultradźwiękoweAktualna cena

Inhalator pneumatyczny

W skład tego urządzenia wchodzi sprężarka pneumatyczna oraz przewód. To w nim odbywa się rozpraszanie leku. Jeśli inhalator pneumatyczny nie jest wyposażony w termostat, warto dokupić do niego przystawkę termalną, ponieważ wychładza aerozol.

Inhalatory pneumatyczneAktualna cena

Jaki wybrać inhalator dla dzieci?

Przy wyborze inhalatora dla dzieci warto skupić się na dwóch kwestiach:

 1. Czas inhalacji – im dłuższy, tym lepiej w przypadku dzieci, jednak nie każde dziecko będzie w stanie znieść przedłużającą się inhalację. Najlepiej sprawdzi się tu inhalator z możliwością regulacji tempa zabiegu.
 2. Maseczka – choć w większości modeli znajdziemy co najmniej dwa rozmiary maseczek (dla dorosłych i dla dzieci), jeśli urządzenie potrzebujemy dla niemowlęcia, warto dokupić dla niego specjalny model.

Dodajmy, że na rynku znajdziemy modele inhalatorów przeznaczone specjalnie dla dzieci, przypominające z wyglądu zabawki, choć działające równie skutecznie, co modele dla dorosłych czy dla całej rodziny.

Jakie substancje wykorzystuje się w inhalacjach?

W zależności od choroby czy dolegliwości, w inhalatorach można stosować następujące substancje:

 • Sól fizjologiczną,
 • Sól morską,
 • Wody mineralne,
 • Leki (na przykład Mucosolvan, Pulmicort).

Uwaga:
W tradycyjnych inhalacjach parą wodną stosuje się niekiedy olejki eteryczne. Nie używamy ich jednak w inhalatorach.

A w jakich chorobach inhalacje mogą być przydatne?

Choroby ze wskazaniem do inhalacji

Inhalacje stanowią dużą pomoc w przypadku zwykłych przeziębień czy grypy. Sprawdzają się jednak również doskonale w leczeniu poważniejszych chorób, takich jak:

 1. Astma,
 2. Zapalenie oskrzeli,
 3. Zapalenie płuc,
 4. Mukowiscydoza,
 5. Przewlekła obturacyjna choroba płuc,
 6. Nadciśnienie tętnicze płuc czy
 7. Rozedma.

U jakich producentów szukać dobrego inhalatora i ile kosztuje takie urządzenie?

Służymy podpowiedzią.

Producenci i cena inhalatorów

Producenci, których produkty cieszą się dobrą opinią wśród użytkowników, to między innymi Microlife, Medel, Philips, Beurer czy Omron. Cena najtańszego inhalatora to około 100 złotych. Najdroższe mogą kosztować nawet 1000 złotych.

Zobacz też jak używać inhalator:

Zapraszamy do dzielenia się swoimi opiniami w komentarzach odnośnie konkretnych modeli inhalatorów ich cen oraz praktycznego użytkowania.

Ranking inhalatorów / Porównaj ceny:

8 KOMENTARZE

 1. Jeśli chodzi o inhalator dla dziecka, to czy głównym wyznacznikiem tego, że dany model jest dla malucha, jest jego design? Bo tak, to chyba działa tak samo, jak każdy inny?

 2. Ja polecam inhalatory producenta Medbryt. Sama mam taki i jestem totalnie zadowolona. Jakościowo i cenowo naprawdę super. Jeśli nie chcecie przepłacić i martwić się, ze inhalator po miesiącu przestanie działać, to zapoznajcie się z ofertą na tej stronie https://www.medbryt.com.pl/

 3. Stoję przed wyborem inhalatora i zastanawiam się między tym z firmy Flaem, a tym z Beurer, czy ktoś ma któryś i może mi doradzić?? Ceny są podobne, więc tu bardziej chodzi o ich funkcjonalność. A może macie jakieś inne propozycje?

 4. Posiadam Inhalator HI-TECH MEDICAL ORO-FAMILY COMFORT to nie tylko piękny, ale także nowoczesny design. Jest cichy, wygląda dobrze i stosuję go przy inhalacjach, i do aromaterapii . Jest bardzo poręczny , nie jest duży i nie zajmuje dużo miejsca.

 5. Dostałam w prezencie ultradźwiękowy i jestem w nim totalnie zakochana. Lekka mgiełka, która się unosi, odpręża i zdecydowanie poprawia nastrój. Czasami gdy jestem przeziębiona dodaję olejek eteryczny. Taki inhalator zakupiłam w całkiem spoko cenie na allegro.

 6. Przeczytałam ostatnio, że inhalator trzeba odpowiednio czyścić – i oczywiście czyszczę go, ale nie wiem już, czy prawidłowo, czy nie. Oprócz rurki wszsytko myję i wyparzam, ale czy trzeba jakoś jeszcze to dezynfekować? Zwłaszcza po infekcji? Mam już kilkuletni inhalator dla dzieci i nic tam nie ma o dodatkowej dezynfekcji…

 7. Nasz inhalator membranowy najpierw leżał w kacie, zakupiony pod wpływem chwili, jednak kiedy przyszła choroba to aż sobie podziękowałam. Nasz model całe szczęście jest w miarę cichy, nieduży więc nawet w podróż go zapakujecie i co ważne łatwy w czyszczeniu. Wystarczy trochę wody, spirytus i patyczek kosmetyczny. Koszt mojego inhalatora to niecałe 250 złotych. Warto!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here