Jak decyzja Fed wpłynie na rynek? Przewidywania analityków

Jak decyzja Fed wpłynie na rynek? Przewidywania analityków


Jak decyzja Fed wpłynie na rynek? Przewidywania analityków

Decyzje podjęte przez amerykański bank centralny – Federal Reserve (Fed) – mają wpływ na globalny rynek. W ciągu ostatnich miesięcy, w rozmowach na temat gospodarki, coraz częściej pada hasło tapering. Co oznacza ten termin i w jaki sposób decyzja Fed wpłynie na rynek? Przeczytaj artykuł, żeby poznać przewidywania analityków.

1. Tapering – co to znaczy?

Tapering to proces zmniejszania ilości zakupów aktywów finansowych, jakie prowadzi Fed. Aktualnie kupowane są obligacje o wartości 80 miliardów dolarów miesięcznie. Pierwsze sygnały o zaprzestaniu tych działań pojawiły się już w maju br., a decyzję zapadnie prawdopodobnie podczas najbliższego spotkania w październiku.

2. Reakcja rynków

Światowe rynki finansowe reagują na każde zapowiedzi dotyczące energetycznego giganta. Ostatnio jednak, już sama dyskusja o zmniejszeniu ilości zakupów aktywów finansowych, spowodowało duże spadki na parkietach na całym świecie, szczególnie w krajach rozwijających się. W przypadku październikowej decyzji o taperingu, reakcja na rynkach może być gwałtowna, ale to jeszcze nie wszystko.

3. Wpływ na politykę pieniężną banków centralnych

Decyzja banku centralnego USA wywołuje reakcję innych banków centralnych. Gdy na rynku pojawiają się sygnały, że Fed podejmie decyzję o ograniczeniu skupu obligacji, inni centralni bankierzy mogą związane z tym negocjować, szukając najlepszych rozwiązań dla swoich walut. Efekt końcowy może być taki, że proces końca skupu obligacji w banku centralnych innych krajów stanie się widoczny dużo wcześniej niż oczekiwano.

4. Impact na przyszłość gospodarki

Oprócz bezpośredniego wpływu na rynek, działania banku centralnego mają długotrwałe konsekwencje. Jeśli Fed postanowiła zmniejszyć swoją politykę luzowania ilościowego, to znaczy, że uważa, że gospodarka jest w stanie samoistnie się rozwijać. W tym przypadku spodziewamy się, że gospodarka może być bardziej odporna na ewentualne przyszłe szoki.

Podsumowując, decyzja Fed wpłynie na rynek, a szczególnie na kraje rozwijające się, gdzie te zmiany będą odczuwalne. Odczytanie pierwszych sygnałów na rynkach już powoduje wahania, a w przypadku decyzji o taperingu, reakcja może być gwałtowna. Z drugiej strony, zmniejszenie aktywności banku centralnego może wpłynąć na długoterminowe trendy gospodarcze, tworząc bardziej stabilny rynek.