Konie w terapii człowieka

0
563

Konie w terapii człowieka to forma rekreacji i rehabilitacji nie do przecenienia w bardzo wielu sytuacjach. Zwierzęta te okazują się niezwykle pomocne w przypadku niepełnosprawności ruchowej i intelektualnej, w rehabilitacji po urazach, a także w przypadku zaburzeń rozwojowych, takich jak autyzm czy ADHD.

Rolę koni w terapii człowieka nazywamy hipoterapią. Jeśli jesteście ciekawi, jak ona działa, jakie są do niej wskazania i na czym to dokładnie polega, zapraszamy do lektury naszego poradnika. Znajdziecie w nim wszystkie potrzebne na wstępie informacje.

Konie w terapii człowieka, czyli hipoterapia

Hipoterapia to poprawne określenie na wykorzystywanie koni w terapii człowieka. Jest to gałąź rehabilitacji i terapii, zajmująca się poprawą stanu pacjenta, wyeliminowaniem lub złagodzeniem niepożądanych objawów przy udziale koni. Współpraca z tymi szczególnymi zwierzętami ma niezwykłe znaczenie dla osób dotkniętych niepełnosprawnością czy zaburzeniami rozwojowymi.

Konie w terapii człowieka
Konie w terapii człowieka

Jak działają konie w terapii człowieka?

Jeśli jesteście ciekawi, jak działa hipoterapia i w jaki sposób pomagają konie w terapii człowieka, przychodzimy z wyjaśnieniem. Cały sekret tej metody tkwi w pracy układu mięśniowego zwierzęcia, jego usposobieniu i charakterze, które oddziałują na człowieka przez bezpośredni kontakt. Sprzyja to osiągnięciu stanu odprężenia i wyciszenia, a także dokonywaniu postępów w sprawności organizmu.

Wskazania do współpracy z koniem w terapii człowieka

Wskazania do hipoterapii są bardzo szerokie, dlatego każdorazowo warto konsultować to ze swoim lekarzem prowadzącym lub fizjoterapeutą. Możemy się zdecydować na udział konia w terapii człowieka w przypadku niepełnosprawności narządów ruchu, zarówno wrodzonych, jak i nabytych, a także chorób psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej, problemów rozwojowych, zaburzeń równowagi i innych. Nie ma także przeciwwskazań, by proste ćwiczenia hipoterapeutyczne wykonywały osoby całkowicie zdrowe w ramach ogólnego usprawniania organizmu.

Zalety koni w terapii człowieka

Współpraca z końmi w terapii człowieka ma wiele zalet.

Należą do nich między innymi:

  • Intensywne ćwiczenie równowagi,
  • Poprawa samooceny,
  • Budowanie odwagi,
  • Wspieranie koordynacji wzrokowo-ruchowej i orientacji w przestrzeni,
  • Osłabienie napięcia, redukowanie nerwowości,
  • Otworzenie się na relacje społeczne,
  • Zwiększenie samodzielności.
Konie w terapii człowieka opinie
Konie w terapii człowieka opinie

Koń w terapii człowieka a terapeuta

Mówi się, że w przypadku udziału koni w terapii człowieka to koń jest terapeutą. Do pewnego stopnia jest to prawda, gdyż te niezwykle inteligentne zwierzęta wyczuwają instynktownie możliwości jeźdźca i często wręcz przejmują inicjatywę. Do prawidłowego przebiegu hipoterapii jest jednak potrzebny również odpowiednio przeszkolony hipoterapeuta. Nie tylko czuwa on nad bezpieczeństwem pacjenta, ale i prawidłowo dobierze ćwiczenia do rodzaju dysfunkcji.

Jak zostać hipoterapeutą?

Jeśli interesuje Was praca zawodowa z koniem w terapii człowieka, przychodzimy z odpowiedzią na pytanie, jak zostać hipoterapeutą. Duże znaczenie mają kompetencje miękkie: umiejętność pracy z ludźmi, sprawnej komunikacji, empatia i cierpliwość. Trzeba mieć wykształcenie minimum maturalne, a najlepiej potwierdzoną dyplomem wiedzę z zakresu psychologii, pedagogiki lub psychoterapii. Do tego ważna jest także umiejętność jazdy konnej przynajmniej na poziomie L.

Niektóre uczelnie prowadzą specjalności z hipoterapii na różnych kierunkach studiów, jednak nie jest to wymagane. Można zamiast tego ukończyć kurs. Sprawdzane są nasze umiejętności jeździeckie, odbywają się wykłady, egzaminy ustne i pisemne oraz praktyki.

Gdzie znaleźć konie w terapii człowieka?

Konie w terapii człowieka również powinny mieć odpowiednie predyspozycje o tej pracy, dlatego nie można wybrać pierwszego z brzegu zwierzęcia i korzystać z instruktaży w Internecie. Warto udać się ze swoim problemem do specjalistów. Hipoterapią zajmują się w Polsce liczne ośrodki jeździectwa, placówki lecznicze, a także fundacje.

Konie w terapii człowieka dotkniętego zaburzeniami natury psychicznej i społecznej

Zaburzenia oraz problemy natury psychicznej i społecznej z powodzeniem mogą być redukowane hipoterapią. Wśród najczęstszych wskazań występują między innymi upośledzenie umysłowe, zespół Downa (tutaj mamy do czynienia również z rehabilitacją narządu ruchu), demencja i choroba Alzheimera, nerwica, zespół nadpobudliwości psychoruchowej, dysleksja, trudności szkolne, zaburzenia zachowania, nerwice (w tym nerwica natręctw), depresja, a przede wszystkim autyzm

Konie w terapii człowieka z autyzmem

Jako że zaburzenia ze spektrum autyzmu nie są chorobą i wynikają ze specyfiki funkcjonowania mózgu konkretnej osoby, nie można ich wyleczyć. Można jednak poprawić umiejętności społeczne i stan osoby nieneurotypowej. Szeroko wykorzystywaną metodą są właśnie konie w terapii człowieka.

Osoba ze spektrum autyzmu czasem źle radzi sobie w komunikacji z ludźmi, za to świetnie współpracuje ze zwierzętami, z którymi współdziała zupełnie instynktownie. W jej przypadku hipoterapia często pomaga poprawić koordynację ruchowo-wzrokową, przywrócić prawidłowe odbieranie różnych bodźców i równowagę psychiczną, stymuluje czucie głębokie, a do tego sprzyja budowaniu więzi. Jedną z najbardziej znanych historii, gdy konie przyczyniły się do poprawy funkcjonowania osoby ze spektrum autyzmu w społeczeństwie, znajdziesz w książce „Opowieść ojca. Przez mongolskie stepy w poszukiwaniu cudu” autorstwa Ruperta Isaacsona.

Konie w terapii człowieka z dysfunkcjami neurologicznymi lub ruchowymi

Konie w terapii człowieka wykorzystuje się także do poprawy ogólnej sprawności fizycznej, jak i konkretnych układów, z którymi ma problem pacjent. Okazuje się, że podczas stępu u jeźdźca pojawia się bardzo podobny schemat ruchu, jak podczas chodzenia. To sprawia, że osoba niepełnosprawna uczy się chodzić, nie chodząc, a mięśnie są do tego odpowiednio przygotowywane.

Szczególnymi wskazaniami do udziału koni w terapii człowieka, jeżeli chodzi o układ ruchu i nerwowy, są: przebyta choroba Heinego-Medina, neuropatia, przepuklina oponowo-rdzeniowa, mózgowe porażenie dziecięce, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, zanik mięśni, skolioza, stany po urazach kończyn i kręgosłupa. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu hipoterapii warto jednak indywidualny przypadek skonsultować ze specjalistą.

Konie w terapii człowieka cena
Konie w terapii człowieka cena

Konie w terapii człowieka – cena

Koszt godziny hipoterapii może się znacznie różnić. Zależy od regionu kraju, w którym mieszkamy, renomy konkretnego ośrodka i hipoterapeuty. Wahają się od 40 zł do około 100 zł. Choć Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje tych kosztów, to czasem można znaleźć ośrodki, głównie dla dzieci i młodzieży, które wykorzystują konie w terapii człowieka, a pobyt w nich jest refundowany. Warto przy tym także zadbać o dobry sprzęt dla konia w dobrym sklepie jeździeckim.

Konie w terapii człowieka – opinie

Jak widać, konie w terapii człowieka mają niebagatelne znaczenie dla usprawniania niemal wszystkich układów ciała. Warto jednak zapytać lekarza, fizjoterapeutę lub hipoterapeutę o przeciwwskazania i skonsultować je przed podjęciem decyzji o terapii. Pamiętajmy też, by stosować holistyczne podejście – wybierając hipoterapię, nie rezygnujmy z innych form rehabilitacji i pozwólmy im wzajemnie się dopełniać.

Jesteśmy ciekawi Waszych doświadczeń związanych z hipoterapią. Mieliście okazję brać udział w takich zajęciach lub je prowadzicie? Jakie są Wasze wrażenia? Czekamy na opinie o koniach w terapii człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here