Laktator ręczny czy elektryczny?

0
244

Laktator ręczny czy elektryczny? To pytanie zadaje sobie wiele matek na etapie planowania wyprawki. Jest to jeden z tych artykułów, których być może nigdy nie będziemy mieli okazji użyć, ale lepiej je mieć na wszelki wypadek. Jeżeli chcemy karmić piersią lub się nad tym zastanawiamy, warto uzupełnić listę wyprawkową właśnie o laktator.

W tym momencie pojawia się zasadnicze pytanie – jaki wybrać i który jest najlepszy? Laktator ręczny czy elektryczny? Którego producenta? Zapraszamy do naszego poradnika, w którym rozjaśnimy Wam wszystko, co musicie wiedzieć przed zakupem.

Czy warto kupić laktator?

Nim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jaki laktator – ręczny czy elektryczny – wybrać, warto wyjaśnić, czym on w ogóle jest i do czego służy. To takie niepozorne urządzenie, które bardzo przydaje się, gdy zdecydujemy się karmić dziecko piersią lub mieszanie. Pamiętajmy, że mleko mamy to najlepszy pokarm dla maluszka – nie tylko zdrowego noworodka, ale i wcześniaka.

Karmienie piersią powinno przebiegać w sposób naturalny, to znaczy poprzez przystawienie ust dziecka do brodawki sutkowej. Nie zawsze jest to możliwe. Kiedy maluszek musi być w inkubatorze, zostaje w szpitalu dłużej niż mama czy kiedy po prostu musimy wyjść i zostawić go pod czyjąś opieką, laktator ręczny czy elektryczny sprawdzą się znakomicie.

Laktator ręczny czy elektryczny
Laktator ręczny czy elektryczny? Jaki wybrać? Opinie, cena i ranking

Funkcje laktatorów ręcznych i elektrycznych

Niezależnie od tego, czy wybierzemy laktator ręczny, czy elektryczny, spełniać będzie on te same funkcje, tylko w nieco inny sposób. Pierwszym i podstawowym zadaniem takiego sprzętu jest odciągnięcie mleka dla dziecka, które następnie możemy mu podać w kubeczku, butelce czy łyżeczką. Druga kwestia to okres, gdy mama nie może karmić, bo na przykład bierze leki czy wyjeżdża, ale jednocześnie potrzebuje ściągnąć mleko. W takim przypadku laktator ręczny i elektryczny przynosi ulgę, zapobiega zapaleniu piersi, a jednocześnie podtrzymuje laktację, by powrót do karmienia naturalnego nie był problemem.

Kolejna rola laktatorów ręcznych czy elektrycznych to pomoc w rozkręceniu laktacji i produkcji mleka, kiedy uważamy, że mamy zbyt mało pokarmu. Zwłaszcza mamy praktykujące KPI (karmienie piersią inaczej) mają w tej kwestii doświadczenie, dlatego to właśnie u nich możemy szukać porad. Pamiętajmy jednak, że laktator ręczny czy elektryczny nie służy do mierzenia ilości pokarmu. Nawet jeśli ściągniemy go mało, nie znaczy to, że dziecko się nie najada. Niektóre kobiety po prostu nie są w stanie ściągnąć pokarmu takim urządzeniem, podczas gdy dziecko radzi sobie u nich z tym znakomicie.

Jaki laktator wybrać? Ręczny czy elektryczny?

Pewnie zastanawiacie się, w czym tkwi różnica i czy lepszy jest laktator ręczny, czy elektryczny. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Laktator ręczny, jak sama nazwa mówi, wymaga użycia jednej lub dwóch rąk i jest napędzany siłą mięśni. Przykładamy go do piersi i rytmicznie naciskamy pompkę. Biorąc pod uwagę, że ściąganie mleka może trwać nawet 20-30 minut, z czasem robi się to nieco męczące. Laktator ręczny rekomendujemy więc jako sprzęt „w razie czego”, na zapas, do sporadycznych zastosowań.

Zależy nam, by używać takiego sprzętu często, może nawet kilka razy dziennie? Wybierzmy laktator elektryczny! Włączamy go i mamy wolne ręce. Możemy dziergać na drutach cuda dla naszego maleństwa, czytać książki, pracować na komputerze, tablecie czy smartfonie. Dzięki wolnym rękom, czas zleci nam znacznie szybciej. Jest to jednak znacznie większy wydatek, dlatego nie warto go podejmować, gdy nie wiemy, czy w ogóle nam się przyda.

Laktator ręczny czy elektryczny jaki wybrać
Laktator ręczny czy elektryczny jaki wybrać i kupić?

Laktator ręczny czy elektryczny – a może żaden?

Jeżeli nie planujemy karmić dziecka piersią, laktator ręczny czy elektryczny będzie zbędny. W początkowym okresie laktacji nadmiar pokarmu lepiej ściągnąć ręką, by nie napędzać dalszej produkcji mleka. Jednak wcale nie jest tak, że jeśli będziemy karmić naturalnie, musimy kupić laktator.

Po pierwsze, wiele mam karmiących naturalnie w ogóle go nie użyje. Jeśli nie planujemy w pierwszym półroczu życia dziecka wyjść dłuższych niż 1-1,5 godziny, nie musimy mieć zapasów mleka. Gdyby zdarzyło się tak, że przez jakiś czas będzie konieczność odciągania, bo na przykład urodzimy wcześniaka, wiele szpitali jest w stanie wypożyczyć nam potrzebny sprzęt.

A może kolektor pokarmu?

Zależy nam na zgromadzeniu zapasów pokarmu w razie nagłego wyjścia i nie wiemy, czy lepszy będzie laktator ręczny, czy elektryczny? Może się okazać, że znajdziemy łatwiejsze i tańsze rozwiązanie! Jest nim kolektor pokarmu, czyli gruszka zakończona muszlą na pierś. Ściskając zbiorniczek, wytwarzamy podciśnienie, które przysysa kolektor do brodawki. Do drugiej możemy przystawić malucha, a kolektor wykorzysta zupełnie naturalne zjawisko znane każdej karmiącej mamie. Chodzi oczywiście o fakt, że podczas karmienia dziecka piersią, z drugiej także wypływa pokarm, i to w całkiem sporej ilości. Przelewamy go później do butelki i możemy zamrozić czy wstawić do lodówki.

Jaki laktator jest najlepszy?

Skoro wiemy już mniej więcej, czy zdecydujemy się na laktator ręczny, czy elektryczny, pora ustalić, jaki będzie najlepszy. Najważniejsza jest wygoda użytkowania i dobre dopasowanie muszli do piersi. Powinny one, tak jak usta dziecka, przykrywać całą brodawkę sutkową oraz część sutka. Zapewnia to bezbolesny i optymalny wypływ pokarmu. W razie wątpliwości warto zapytać położną, a najlepiej certyfikowaną doradczynię laktacyjną.

Jeśli decydujemy się na laktator elektryczny, zwróćmy uwagę na sposób jego zasilania. Większą swobodę daje urządzenie bezprzewodowe – możemy wyjść z nim do ogrodu, nie musimy szukać kontaktu i ściągamy pokarm, gdzie tylko chcemy. Trzeba tylko pamiętać o regularnym ładowaniu akumulatorów. Jeżeli zdecydujemy się na laktator ręczny, najlepiej wybrać taki z pompką, który jest łatwy w użyciu i pozostawia nam wolną jedną rękę.

Laktator ręczny czy elektryczny – cena

Głównym argumentem, który w wielu przypadkach pozwala nam odpowiedzieć na pytanie „laktator ręczny czy elektryczny? Jaki wybrać?” jest cena. Przy małym budżecie, który często zakładamy, szukając wyprawki dla naszego malucha – wszak mamy większe i ważniejsze wydatki – oczywistym wyborem jest laktator ręczny. Pamiętajmy jednak, że urządzenie elektryczne, choć droższe, łatwiej sprzedać. Wystarczy wymienić muszlę i wszelkie elementy mające styczność z pokarmem, a z powodzeniem posłuży kolejnej mamie.

Najlepszy laktator
Najlepszy laktator

Laktator ręczny czy elektryczny / Opinie

Jesteśmy ciekawi, na jakie urządzenie ostatecznie padł Wasz wybór. Miałyście okazję sprawdzić je w boju? Czekamy na Wasze opinie o laktatorach ręcznych i elektrycznych.

Gdzie kupić laktator ręczny i elektryczny?

O ile laktator ręczny to dość podstawowy sprzęt, który upolujemy w sklepie z akcesoriami dla dzieci, aptece, drogerii czy w Internecie, o tyle z elektrycznym jest większy problem. Bywa jedynie u dużych sprzedawców, a także w sklepach internetowych. Producenci laktatorów to na przykład Lovi, Medela, Chicco, Philips, Esperanza i inni. Warto zajrzeć też do sklepu internetowego i porównać ceny.

Laktator ręczny i elektryczny / Ranking najlepszych

Szukacie tego typu akcesorium do kompletowanej właśnie wyprawki, a może musicie kupić coś na szybko? Sprawdźcie nasz ranking najlepszych laktatorów ręcznych i elektrycznych!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here