Nawilżacz powietrza > Parowy, ewaporacyjny, ultradźwiękowy? Jaki będzie najlepszy dla dzieci i zwierząt?

1
2382

Zapchany nosek, trudności w oddychaniu, częste infekcje, osłabienie koncentracji – te wszystkie dolegliwości u dzieci mogą być spowodowane zbyt suchym powietrzem w domu. Na jego niekorzystne działanie nasze pociechy mogą być szczególnie narażone, dlatego warto pomyśleć o nawilżaniu powietrza jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

W sklepach znajdziemy wiele modeli nawilżaczy powietrza, od najprostszych, w postaci naczyń do zawieszenia na grzejniku, do bardziej skomplikowanych urządzeń wielofunkcyjnych.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Zostańcie z nami i sprawdźcie!

Nawilżacz powietrza > Parowy, ewaporacyjny, ultradźwiękowy? Jaki będzie najlepszy dla dzieci i zwierząt? Ranking
Jaki nawilżacz powietrza?
Ranking najlepszych >>>

Jak suche powietrze może wpływać na stan zdrowia?

Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, w których powietrze jest zbyt suche, wbrew pozorom, może powodować wiele problemów zdrowotnych. Jeśli zauważymy którykolwiek z poniższych objawów, warto sprawdzić (jak? o tym poniżej), czy ich przyczyną nie jest właśnie suche powietrze.

A oto lista symptomów, które powinny nas do tego skłonić:

 1. Osłabienie odporności,
 2. Osłabienie koncentracji,
 3. Przesuszenie włosów i skóry,
 4. Problemy z zatokami,
 5. Przesuszone śluzówki nosa i oczu, a także
 6. Problemy zdrowotne u zwierząt domowych.

Co możemy zrobić, by nawilżyć powietrze?

Sprawdźmy!

Nawilżacz powietrza / Jaki wybrać i kupić? Porównaj ceny i sprawdź opinie.

Jak nawilżyć powietrze w pokoju?

Wilgotność w pomieszczeniach, w których przebywamy, powinna mieścić się w granicach od 40% do 60%. W opinii lekarzy, jeśli wartość ta spadnie poniżej 30%, zagrożone jest nasze samopoczucie i zdrowie, a dotyczy to zwłaszcza dzieci. Aby temu zapobiec, warto kontrolować stan wilgotności powietrza w domu dzięki higrometrowi (wilgotnościomierzowi). Jeśli urządzenie będzie wskazywać wartości wskazujące na to, że w pomieszczeniu mamy zbyt suche powietrze, najlepszym sposobem jego nawilżenia będzie zainstalowanie nawilżacza powietrza.

Zobaczmy, jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza i czym się różnią.

Najprostsze (choć nie najskuteczniejsze) rozwiązanie: nawilżacz powietrza na kaloryfer

Nawilżacz powietrza na kaloryfer jest rozwiązaniem znanym od lat. To stalowy lub ceramiczny pojemnik, który można zawiesić na grzejniku. Do naczynia wlewamy wodę, która pod wpływem ciepła powoli paruje, nawilżając powietrze. Taki nawilżacz jest stosunkowo tani. Nie emituje też żadnego hałasu. Jednak, w porównaniu z nowoczesnymi, elektrycznymi nawilżaczami, działa na niewielkiej powierzchni i jest mało wydajny.

Jak więc działają elektryczne nawilżacze powietrza?

Rodzaje elektrycznych nawilżaczy powietrza

W sklepach znajdziemy trzy rodzaje elektrycznych nawilżaczy powietrza:

 • Parowe,
 • Ewaporacyjne oraz
 • Ultradźwiękowe.

Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich.

Jaki Nawilżacz powietrza
Jaki Nawilżacz powietrza? Parowy, ewaporacyjny, ultradźwiękowy? Jaki będzie najlepszy dla dzieci i zwierząt?

Parowy nawilżacz powietrza

Nawilżacz parowy wyposażony jest zbiornik, do którego wlewa się wodę. Podgrzewana woda paruje, a zassane do środka powietrze miesza się z jej cząsteczkami, tworząc ciepłą mgiełkę. Takie urządzenie może być z powodzeniem używane do aromaterapii z zastosowaniem specjalnych olejków do nawilżacza. Dodatkowym plusem posiadania parowego nawilżacza powietrza jest fakt, iż niszczy on drobnoustroje – wydobywająca się z niego mgiełka jest sterylna. Właściwie jedyną wadą takiego urządzenia jest stosunkowo duży pobór prądu.

Nawilżacz ewaporacyjny

W takim nawilżaczu zamontowany jest bęben lub filtr. Do specjalnego pojemnika wlewamy wodę. Jej cząsteczki mieszają się z zassanym powietrzem, a w końcowym efekcie na zewnątrz wydmuchiwana jest chłodna mgiełka. Takie urządzenie można także wykorzystywać do aromaterapii. W porównaniu do nawilżacza parowego, nawilżacz ewaporacyjny zużywa dużo mniej energii, choć jego niezaprzeczalną wadą może być dość głośna praca.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Nawilżacze ultradźwiękowe mogą wytwarzać ciepłą lub zimną mgiełkę, w zależności od wybranego modelu. Większość ultradźwiękowych nawilżaczy daje jednak możliwość zastosowania zarówno ciepłej, jak i ciepłej mgiełki, w zależności od potrzeb. Cząsteczki wody są tu rozbijane poprzez ultradźwięki, które dla człowieka są niesłyszalne.

Dla zwierząt domowych jednak mogą być trudne do zniesienia!

Jaki wybrać nawilżacz powietrza dla dzieci?

Który spośród wymienionych nawilżaczy powietrza będzie najlepszy dla dziecka? W przypadku dzieci, a zwłaszcza noworodków i niemowląt, ważne jest, by wdychane przez nie powietrze było sterylnie czyste.

Stąd, optymalnym rozwiązaniem będzie tu nawilżacz parowy.

To jednak nie jedyna możliwość!

Równie skuteczne będą urządzenia wyposażone w specjalne filtry (o których jeszcze będzie mowa). Warto też pokusić się o nawilżacze wielofunkcyjne.

Najlepszy Nawilżacz powietrza
Najlepszy Nawilżacz powietrza / Ranking najlepszych!

Nie tylko nawilżanie powietrza

Nawilżacze powietrza często stanowią element urządzenia zawierającego większą ilość funkcji, na przykład oczyszczanie, czy jonizację powietrza.

Zarówno w sklepach, jak i aptekach, możemy znaleźć:

 1. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem,
 2. Nawilżacz powietrza z jonizatorem,
 3. Nawilżacz powietrza z jonizatorem i oczyszczaczem,
 4. Nawilżacz powietrza z filtrem HEPA, a także
 5. Nawilżacz powietrza z USB.

Dowiedz się więcej także na temat oczyszczaczy powietrza z filtrem HEPA.

Filtry do nawilżaczy powietrza

Powyżej wspomnieliśmy o filtrach do nawilżaczy powietrza. Pora przyjrzeć się im bliżej. Przede wszystkim, zastosowanie filtrów w nawilżaczach powietrza sprawia, że wydobywające się z nich powietrze jest czyste. Jednak filtr filtrowi nierówny.

Zobaczmy!

 1. Filtr ceramiczny powoduje zmiękczanie wody, filtruje ją i usuwa kamień.
 2. Filtr HEPA jest szczególnie polecany alergikom. Zatrzymuje kurz i alergeny.
 3. Filtr dyszowy zapewnia odpowiednie rozprowadzanie pary.
 4. Filtr węglowy zatrzymuje zapachy.

Wady i zalety poszczególnych rodzajów nawilżaczy powietrza

Zacznijmy od nawilżaczy zawieszanych na kaloryferze. Doskonale działają w małych pomieszczeniach i – oczywiście – są ciche. Nawilżacze parowe sprawdzą się tam, gdzie powietrze powinno być sterylnie czyste. Ewaporacyjne nawilżacze będą doskonałe, jeśli zależy nam na aromaterapii, a urządzenia ultradźwiękowe mogą dobrze pełnić swoją rolę wszędzie tam, gdzie nie ma zwierząt domowych. Przed zakupem nawilżacza warto jeszcze przejrzeć nasze rankingi. Przedstawiamy w nich nawilżacze powietrza, które cieszą się największą popularnością. Dodatkowo, zawierają one ceny i dane techniczne urządzeń.

Cena nawilżaczy powietrza

Najtańsze modele to nawilżacze powietrza na kaloryfer. Ich cena to zaledwie kilkanaście złotych. Elektryczne nawilżacze powietrza mogą natomiast kosztować w granicach od 80 do nawet 1000 złotych.

Kupując dobry nawilżacz powietrza do swojego domu warto zajrzeć też – może trochę nietypowo – ale na stronę marki Chicco.pl gdzie znajdziecie nawilżacze powietrza do pokoju dziecka. Z uwagi, że jest to produkt kierowany dla dzieci to z pewnością zostały w nim wykorzystane oraz zachowane najważniejsze elementy jeśli chodzi o bezpieczeństwo i skuteczność nawilżaczy powietrza.

Producenci nawilżaczy powietrza

Wśród producentów nawilżaczy powietrza warto wymienić takie marki jak Eldom, HB, Form (i jego zbierający dobre opinie „Oskar”), Boneco, Philips, Raven, Hoffen, Esperanza (i jej bijąca rekordy popularności „żaba” dla dzieci), czy Beurer.

Opinie o nawilżaczach powietrza

Wasze opinie a także recenzje zakupionych wcześniej nawilżaczy powietrza z pewnością będą przydatne kolejnym pokoleniom. To Wasze opinie kształtują rynek i pomagają!

Ranking nawilżaczy powietrza / Porównaj ceny:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here