Oczyszczacz powietrza dla alergików z filtrem HEPA na smog / Oczyszczanie pokoju z kurzu / Jaki wybrać?

2
1591

Bez względu na to, czy mieszkamy na wsi, czy w mieście, powietrze, którym oddychamy, nie jest czyste. I o ile organizm dorosłego człowieka do pewnego stopnia radzi sobie z zanieczyszczeniami, które codziennie wpadają do jego układu oddechowego, o tyle organizm dziecka nie jest jeszcze na tyle rozwinięty i odporny.

Ciągłe narażenie na działanie szkodliwych substancji zawartych w powietrzu może skutkować pojawieniem się chorób.

Nie jesteśmy jednak w tym wypadku całkiem bezradni, gdyż – przynajmniej! – mamy wpływ na jakość powietrza w domu i w biurze. Możemy o nią zadbać dzięki oczyszczaczowi powietrza i to temu właśnie urządzeniu chcemy dziś poświęcić nieco uwagi.

Oczyszczacz powietrza dla alergików z filtrem HEPA na smog / Oczyszczanie pokoju z kurzu / Jaki wybrać? Ranking
Jaki oczyszczacz powietrza?
Ranking najlepszych >>>

Zanim jednak przejdziemy do opisu jego działania i znaczenia dla zdrowia domowników, sprawdźmy, jakie mogą być skutki wdychania zanieczyszczonego powietrza.

Oczyszczacz powietrza z filtrem hepa
Oczyszczacz powietrza z filtrem hepa na kurz i smog. Który będzie najlepszy? Zobacz opinie! Jaka cena?

Powietrze, którym oddychamy w domu

Zanieczyszczone powietrze, jakie trafia codziennie do naszych płuc, wpływa negatywnie na nasz organizm przede wszystkim uszkadzając układ oddechowy. Objawia się to częstymi infekcjami dróg oddechowych, a w skrajnych przypadkach może dojść do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, astmy, a nawet raka.

To jednak nie jedyne możliwe konsekwencje wdychania zanieczyszczonego powietrza. Należą do nich także zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, czy zawał.
Szkodliwe związki znajdujące się we wdychanym przez nas powietrzu mogą także atakować nasz układ nerwowy. Stąd mogą pojawić się kłopoty z pamięcią i koncentracją, uczucie niepokoju i stany depresyjne.

Czyste powietrze w pokoju dziecka

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G50EU-W
Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G50EU-W
Chcąc uniknąć problemów zdrowotnych wywołanych wdychaniem zanieczyszczonego powietrza przez dzieci, możemy sięgnąć po oczyszczacz powietrza. To urządzenie, którego zadaniem jest nie tylko zatrzymywanie szkodliwych cząsteczek. Dzięki niemu możemy osiągnąć w pokoju dziecka mikroklimat, jaki sprzyja zdrowiu.

Suche powietrze w domu i w biurze

Lubimy, gdy w domu jest ciepło. Często jednak zdarza się, że w naszych domach i mieszkaniach panuje zbyt wysoka temperatura, która wcale nam nie sprzyja. Zbyt suche powietrze działa niekorzystnie na śluzówkę nosa, co może wywołać przykre konsekwencje, zwłaszcza w przypadku niemowląt. Powierzchnia śluzówki zawiera rzęski, które oczyszczają wdychane powietrze zanim trafi ono do płuc. Jeśli powietrze jest zbyt suche, śluzówka wysusza się, co nie tylko utrudnia oddychanie, ale również ogranicza naturalne oczyszczanie powietrza. Przesuszona śluzówka może stać się przyczyną przeziębień, chorób wirusowych i alergii.

Wilgotne powietrze w domu i w biuze

Równie niebezpieczne może się okazać zbyt wilgotne powietrze w domu. Sprzyja ono namnażaniu się bakterii, grzybów i wirusów. Ponadto, niektóre gatunki pleśni (która szybko rozwija się w wilgotnych warunkach) mogą wywoływać zapalenie zatok, oskrzeli i płuc. Małe dzieci narażone na przebywanie w zbyt wilgotnych pomieszczeniach, są bardziej narażone na groźne infekcje.

Na szczęście, nawet jeśli w naszym domu czy mieszkaniu nie mamy najlepszego powietrza, możemy zrobić wiele, by poprawić jego jakość. Rozwiązaniem będzie tu domowy oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacz powietrza z kurzu
Oczyszczacz powietrza z kurzu i na smog. Jaki wybrać i kupić?

Skuteczne oczyszczacz powietrza do domu

Jak działa oczyszczacz powietrza w mieszkaniu? Pozwala na usunięcie większości szkodliwych cząsteczek, które znajdują się w powietrzu, głównie lotnych związków organicznych i związków chemicznych smogu. Oczyszczanie powietrza jest jednak o wiele dokładniejsze! Oczyszczacz usuwa niemal wszystkie wirusy, bakterie i alergeny. Używanie go pozwala także na zmniejszenie ilości kurzu w mieszkaniu.

Teraz coś dla rodziców…

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać do pokoju dziecięcego?

Oczyszczacz do pokoju dziecięcego powinien by przede wszystkim wydajny (o czym jeszcze za chwilę). Drugą ważną sprawą jest głośność jego pracy. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, jaki poziom hałasu emituje wybrane przez nas urządzenie – tak, by nie zakłócało snu dziecka w nocy.

Teraz coś dla alergików…

Oczyszczacz powietrza dla alergików
Oczyszczacz powietrza dla alergików / Jaki będzie najlepszy? Ranking i cena.

Oczyszczacz powietrza dla alergików

Jeśli jeden z naszych domowników ma alergię, konieczny będzie zakup oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA. To filtr, który skutecznie zatrzymuje większość cząsteczek mogących wywołać objawy alergiczne. Najnowocześniejsze oczyszczacze powietrza mogą być wyposażone w dodatkowe technologie, Plasmacluster, czy Flash Streamer.

Stosowane w nich filtry, jak zapewniają producenci, zatrzymują aż 99% zanieczyszczeń, a wśród nich bakterie, grzyby, wirusy, pyłki roślin i cząsteczki dymu papierosowego.

Oczyszczacz powietrza na smog
Oczyszczacz powietrza na smog / Jaki będzie najlepszy? Ranking i opinie

Oczyszczacz powietrza na smog

Osoby mieszkające w miastach, nad którymi unosi się smog, powinny sięgnąć po specjalny oczyszczacz powietrza na smog. Zawiera on, obok filtra HEPA, filtr węglowy. Filtry węglowe najwyższej klasy (H13) oczyszczają powietrze, zatrzymując aż 99,97% najdrobniejszych pyłów.

Zobaczmy teraz, na jakie parametry oczyszczaczy powietrza warto zwrócić uwagę.

Wydajność oczyszczacza powietrza

Oczyszczacz powietrza Philips seria 3000i AC3259 10
Oczyszczacz powietrza Philips seria 3000i AC3259 10
Wydajność oczyszczacza powietrza to inaczej współczynnik dostarczania świeżego powietrza. Oznaczany jest on skrótem CADR.

Jak sprawdzić, czy dany współczynnik będzie odpowiedni do pokoju naszego dziecka?

Dzielimy CADR przez powierzchnię pokoju. Jeśli uzyskamy wynik równy lub większy 8, oznacza to, że wydajność wybranego oczyszczacza jest wystarczająca. Na przykład do pokoju dziecięcego o powierzchni 16 m² wybierzemy oczyszczacz z wydajnością CADR wynoszącą co najmniej 128 m³/h.

Urządzenia do oczyszczania powietrza w domu i w biurze

Oczyszczanie powietrza często polega nie tylko na usuwaniu szkodliwych cząsteczek. Dobry oczyszczacz powietrza może być również wyposażony w wiele dodatkowych funkcji.

W sklepach znajdziemy więc:

  1. Nawilżacz i oczyszczacz powietrza,
  2. Nawilżacz powietrza z jonizatorem i oczyszczaczem,
  3. Osuszacz i oczyszczacz powietrza.

Filtr do oczyszczacza powietrza

Prócz wspomnianych filtrów HEPA i filtrów węglowych oczyszczacze powietrza mogą zawierać filtry wodne, elektrostatyczne oraz fotokatalityczne (lampa UV). Filtry w oczyszczaczach powietrza to elementy, które należy regularnie wymieniać – o tym, jak często należy przeprowadzać taką czynność, informuje producent.

Funkcje urządzeń do oczyszczania powietrza

Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które mogą być wyposażone w dodatkowe udogodnienia takie jak:

  • Tryb nocny (zmniejszenie prędkości i hałasu po zmroku lub po wyłączeniu światła w pokoju),
  • Tryb automatyczny (automatyczne dostosowanie pracy urządzenia do ilości zanieczyszczeń wykrytych w powietrzu),
  • Wskaźnik jakości powietrza (pokazuje stopień zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu).

Cena oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza mogą kosztować w granicach od 200 do nawet 2000 złotych. Zapraszamy do porównania cen oczyszczaczy powietrza w naszych rankingach.

Producenci urządzeń do oczyszczania powietrza
Oczyszczacze powietrza mają w swojej ofercie tacy producenci jak Philips, Sharp, Dyson, Electrolux, Webber, Beurer, Daikin, czy Duux.

Opinie o oczyszczaczach powietrza dla alergików z filtrem HEPA

Dajcie proszę znać w komentarzach jakie są Wasze opinie i recenzje oczyszczaczy powietrza z filtrem hepa dla alergików z kurzu i na smog. Wasze opinie są dla nas ważne!

Zobacz jaki oczyszczacz powietrza do domu i do biura wybrać i kupić:

Na koniec rzućcie jeszcze okiem na reakcje fizjologiczne w warunkach pogorszonej jakości powietrza. Pamiętajcie o sobie i swoich dzieciach i wybierzcie świadomie najlepszy oczyszczacz powietrza do swojego domu i do biura. Oddychajcie świeżym i czystym powietrzem!

Ranking oczyszczaczy powietrza / Porównaj ceny:

2 KOMENTARZE

  1. Nie wyobrażam sobie prawdę mówiąc mieszkania w dużym mieście bez oczyszczacza powietrza w pokoju dziecka. W Poznaniu na przykład, i to wcale nie blisko centrum, po tygodniu cały parapet jest czarny od kurzu (spalin?), nie wspominając o futrynach okien od zewnątrz.:(

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here