Rodzaje pulsometrów

3
3334

Jakie tętno powinniśmy mieć podczas treningu, by zwiększyć kondycję lub spalić tłuszcz? A jakie, jeśli chcemy poprawić swoją wydolność i wytrzymałość lub po prostu poprawić krążenie?

Kontrolując swoje tętno poprzez pulsometr, możemy znacznie zwiększyć efektywność wykonywanych ćwiczeń. Dlatego też poświęćmy nieco czasu na sprawdzenie jakie są rodzaje pulsometrów i w jaki sposób możemy je wykorzystać.

Wybierz najlepszy pulsometr dla siebie:

Rodzaje pulsometrów Ranking
Jaki pulsometr?
Ranking najlepszych >>>

Na czym polega działanie pulsometra?

Dobry pulsometr (pulsomierz, tętnomierz) to urządzenie, które wskazuje ilość uderzeń serca na minutę. Jest to możliwe dzięki odczytywaniu zmian napięcia elektrycznego, jakie wywołuje praca mięśnia sercowego. Pulsomierz działa podobnie jak EKG, z tą różnicą, że wynik pokazuje się nie na wykresie, lecz na wyświetlaczu.

Rodzaje pulsometrów
Najlepszy pulsometr / Jaki wybrać i kupić? Jaka jest ich cena? Poznaj rodzaje pulsometrów!

Jaki pulsometr wybrać i kupić?

Pulsometr klasyczny składa się z paska zakładanego na klatkę piersiową oraz sportowego zegarka. Sygnał z opaski przekazywany jest poprzez Bluetooth do zegarka, gdzie odczytuje się wynik. Z kolei pulsometr jednoczęściowy ma formę zegarka, pierścionka lub klipsa zakładanego na palec. Pulsometr z licznikiem to model dla rowerzystów. Jedną część zakładamy na ciało, a drugą na kierownicy. Taki model zapewnia dodatkowo pomiar dystansu. Opiszemy też modele do biegania z GPS.

Do czego przydaje się pulsometr?

Przechodzimy teraz do najciekawszej części artykułu. W jaki sposób możemy wykorzystać pulsometr podczas uprawiania sportu? Przede wszystkim musimy poznać swoje tętno maksymalne (HRmax), które można obliczyć odejmując swój wiek od liczby 220. Odliczając wartość procentową od swojego HRmax, możemy zoptymalizować swój trening.

Co to znaczy?

 1. Jeśli chcesz tylko podtrzymać kondycję, trenuj na poziomie 60% swojego HRmax,
 2. Jeśli ćwiczysz, by schudnąć, Twoje tętno powinno się utrzymywać na poziomie 60 – 70% HRmax,
 3. Do poprawy krążenia tętno podczas wysiłku powinno wynosić 70 – 80% HRmax,
 4. Bardziej doświadczeni sportowcy, przygotowujący się do zawodów, mogą trenować na poziomie 90 – 100% swojego HRmax.

Wprowadzamy do pulsometru górną i dolną granicę tętna, jakich nie chcemy przekroczyć. Podczas treningu sygnał dźwiękowy będzie informował nas o tym, że powinniśmy zwiększyć lub zmniejszyć natężenie wysiłku.

Dodatkowe funkcje pulsometrów

Najlepszy pulsometr powinien być wyposażony w dodatkowe funkcje, które mogą się okazać bardzo przydatne podczas treningów.

Mogą to być:

 1. Zegarek,
 2. Stoper,
 3. Podświetlenie wyświetlacza,
 4. Licznik spalonych kalorii,
 5. Ilość spalonego tłuszczu (podawana w gramach),
 6. Podsumowanie wyników treningu,
 7. Synchronizacja z komputerem.

W każdym z rodzajów pulsometrów bardzo przydaje się funkcja „wirtualny przeciwnik”. Umożliwia ona ustawienie prędkości, z jaką chcemy, by poruszał się „zawodnik”, który będzie się z nami ścigał. Podczas biegu (jazdy na rowerze, pływania itp.) pulsometr będzie pokazywał, ile brakuje nam do tego, by pokonać przeciwnika lub o ile jesteśmy szybsi.

Dodajmy, że pulsometry mogą też zawierać funkcje przydatne podczas uprawiania konkretnych dyscyplin sportu.

Zobaczmy.

Pulsometr do biegania
Jaki Pulsometr do biegania? Mierzenie kilometrów podczas biegania jest ważne ale ważniejsze jest Twoje tętno!

Pulsometr do biegania

Biegaczom przydadzą się inne funkcje niż na przykład pływakom, dlatego kupując dobry pulsometr do biegania, warto sprawdzić, czy wybrany model zapewnia pomiar dystansu i prędkości, licznik okrążeń, GPS lub kompas czy też pomiar temperatury. W biegach przełajowych przyda się też pomiar kąta nachylenia powierzchni.

Ranking pulsometrów do biegania TOP5

Jaki pulsometr będzie najlepszy do biegania? Sprawdź nasz ranking:

Pulsometr na rower

Jeśli potrzebujemy pulsometru na rower, dobrze byłoby, aby zapewniał pomiar prędkości (maksymalnej, średniej i aktualnej) i pomiar dystansu, GPS lub kompas, porównywanie wyników czy zapamiętywanie ustawień kilku rowerów.

Ranking pulsometrów na rower

Najlepsze i najpopularniejsze pulsometry rowerowe:

Pulsometr do pływania

Pulsomierz do pływania powinien mieć – oczywiście – wodoszczelną obudowę, barometr, termometr, kompas lub GPS oraz bezdotykowy przycisk.

Pulsometr do chodzenia

Tu przyda się z pewnością krokomierz, ale także GPS lub kompas, barometr, termometr, a także pomiar kąta nachylenia powierzchni.
Dodajmy, że wiele modeli pulsomierzy nadaje się do różnych sportów i można je ustawiać w zależności od dyscypliny, jaką chcemy w danej chwili uprawiać.

Pulsometr w telefonie

Na rynku znajdziemy też modele telefonów wyposażone w pulsometr. Dzięki odpowiedniej aplikacji możemy – po przyłożeniu palca w wyznaczone miejsce – odczytać pomiar swojego pulsu. Nie jest to jednak rozwiązanie wygodne podczas uprawiania sportu.

Zobacz jak dobrze wykonać trening biegowy z pulsometrem:

Producenci i cena pulsometrów

Pulsomierze oferują miedzy innymi takie marki jak Garmin, Polar, Sigma, Beurer, Timex czy Geonaute. Cena takich urządzeń mieści się w granicach od około 100 do 1700 złotych.

Ranking pulsometrów

PRZEGLĄD RECENZJI
Pulsometr do biegania
Pulsometr na rower
Pulsometr do pływania
Pulsometr do chodzenia
Pulsometr w telefonie
Możliwości i zastosowania
Dostępność i cena
Poprzedni artykułTermometr do mierzenia gorączki
Następny artykułDobry Inhalator

3 KOMENTARZE

 1. Nie wiem, od czego to zależy, ale pomiar dystansu biegu czasem jest zupełnie różny – chyba, że to dlatego, że mój pulsometr jest już stary:P Szukam nowego, ale zastanawiam się, czy w innych też pojawia się taki problem?

 2. Beurer jest bardzo dobry. Biegam i użwam go od dłuższego czasu. Jestem naprawdę zadowolona. Nie mam żadnych negatywnych doświadczeń z tym pulsometrem, więc szczerze polecam.

 3. Moja córka ma TomTom i też jest bardzo zadowolona, ale niestety pasek (który nawet na Alliexpress kosztuje aż 35 zł) szybko się niszczy i trzeba go wymieniać (mamy go około 2 lat, a to już trzeci pasek). Może to dlatego, że to taki „dziewczęcy”, kolorowy – ale nie wiem. W każdym razie cena samego TomToma nie jest niska, a jeszcze te paski…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here