Termometr do mierzenia gorączki

5
6507

Choć termometr rtęciowy został wycofany z produkcji już kilka lat temu, wiele osób wciąż ma do niego sentyment i w niejednym domu jeszcze spełnia swoje zadanie. Nowoczesne, te najlepsze termometry mają dużą przewagę nad tymi, które zawierały rtęć, jednak w aptekach jest tak wiele rodzajów termometrów, że wybór odpowiedniego może być trudny. Zwłaszcza, jeśli mamy go dokonać w ciągu kilku minut, stojąc przy ladzie.

Dlatego też dobrze jest przed zakupem zorientować się, czym różnią się poszczególne modele, ile kosztuje termometr i zdecydować w spokoju, który będzie dla nas najlepszy i ostatecznie jaki termometr wybrać i kupić?

Mówiliśmy o przewadze nowych termometrów nad starymi.
Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Termometr do mierzenia gorączki Ranking
Jaki termometr?
Ranking najlepszych >>>

Dobry termometr do mierzenia gorączki

Dobre termometry, które obecnie są wprowadzane na rynek, nie zawierają substancji szkodliwych ani dla człowieka, ani dla środowiska. Są też bardzo praktyczne, trwałe i dokładne. W dodatku, pomiar takimi termometrami trwa najczęściej dosłownie kilka sekund!

Termometr bezdotykowy

Jaki termometr wybrać i kupić? Który będzie najlepszy? Zobacz jak używać termometr bezdotykowy i czym różni się od elektrycznego.

Pozostaje jednak pytanie:

Jaki termometr wybrać i kupić?

Największą – i zasłużoną – popularnością cieszą się obecnie termometry na podczerwień (zwane też pirometrami). To termometry bezdotykowe (sensoryczne), które pozwalają na szybki i wygodny pomiar temperatury. Ponadto, na półkach aptecznych znajdziemy też termometry dotykowe, szklane oraz paskowe. Wszystkie te rodzaje można stosować u dzieci, a dla niemowląt i noworodków produkowane są nawet termometry w smoczku. Kobiety praktykujące samoobserwację mogą sięgnąć po specjalny termometr owulacyjny.

Termometr bezdotykowy (elektroniczny na podczerwień)

Termometry bezdotykowe spotkać można pod wieloma nazwami: elektroniczne, cyfrowe, sensoryczne, laserowe czy też na podczerwień. Jak sama nazwa wskazuje, dla dokonania pomiaru temperatury nie jest potrzebny kontakt z ciałem.

Ranking termometrów bezdotykowych / Porównaj ceny:

Jak mierzy się temperaturę termometrem bezdotykowym?

Termometr bezdotykowy zbliżamy do czoła, ucha (dlatego często są one też poszukiwane jako „termometr do ucha„) lub innej części ciała na odległość kilku – kilkunastu centymetrów. Już po sekundzie odczytujemy wynik, który może być podawany z dokładnością nawet do ±0,01°C!

To jednak nie wszystkie zalety elektronicznego termometru na podczerwień. Pozwala też na mierzenie temperatury powietrza, wody w kąpieli czy pokarmów.

Ważna sprawa! Zapoznaj się z artykułem pod tytułem „Zasady bezstykowego pomiaru temperatury z użyciem nowoczesnych pirometrów„, który rozjaśni jak używać pirometrów bezdotykowych.

Termometr elektroniczny dotykowy (kontaktowe)

To termometry, które wskażą temperaturę z dokładnością do ±0,1°C w czasie około 5 minut. Nadają się do mierzenia temperatury pod pachą, przy czole lub w uchu (termometry douszne).

Ranking termometrów elektronicznych / Porównaj ceny:

Termometry paskowe (do czoła)

Pozwalają na odczyt przybliżonej temperatury ciała (głównie do tego, czy temperatura jest podniesiona). Mają formę paska, który przykleja się nad łukiem brwiowym. Po około 15 sekundach odczytuje się wynik, analizując kolor paska w odniesieniu do wzornika.

Termometry szklane bezrtęciowe

Choć z wyglądu do złudzenia przypominają stare termometry rtęciowe, działają dzięki innym substancjom niż rtęć – w tym przypadku stosowany jest najczęściej alkohol (termometr alkoholowy). Pomiar takim termometrem trwa ponad 5 minut i jest mniej dokładny niż w termometrach elektronicznych.

Termometr elektroniczny
Bez względu jaki termometr kupisz czy to będzie termometr bezdotykowy, elektroniczy, rtęciowy szklany czy paskowy to najpierw zapoznaj się z naszym rankingiem i poznaj ich ceny oraz opinie użytkowników.

Jaki termometr dla niemowlaka?

Termometrem, który polecany jest najczęściej dla dzieci, jest termometr bezdotykowy. Prostota użytkowania i szybkość pomiaru sprawiają, że dziecko nawet nie zorientuje się, że ma mierzoną temperaturę. Na drugim miejscu pod względem przydatności dla dzieci znajduje się termometr dotykowy. Termometr w smoczku to w przypadku noworodków i niemowląt zwykle tańsze i równie skuteczne rozwiązanie. Taki smoczek produkowany jest z bezzapachowego silikonu, a jego kształt nie ma wpływu na podniebienie i dziąsła malucha.

Było kilka słów o dobrych bezdotykowych termometrach elektronicznych dla dzieci…
… a na koniec jeszcze jedna informacja dla kobiet:

Termometr owulacyjny

W tym miejscu warto też wspomnieć o termometrze owulacyjnym. Choć do samoobserwacji można wykorzystywać również zwykły, szklany termometr, termometr owulacyjny ma nad nim znaczną przewagę. Jego podziałka mieści wynik od 35,5° do 39°C, co sprawia, że odczyt jest łatwiejszy i bardziej dokładny.

Producenci i cena termometrów

Wśród producentów termometrów do ciała dobre opinie mają takie marki jak na przykład Microlife, Omron, Thermoflash, Geratherm, Braun, BabyOno, Rossmax, Sanitas czy Kardioline.

Termometry BeurerAktualna cena
Termometry MicrolifeAktualna cena

Cena najtańszych termometrów do mierzenia temperatury gorączki to zaledwie kilkanaście złotych. Najdroższy, bezdotykowy termometr lekarski (medyczny) może kosztować około 150 złotych.

5 KOMENTARZE

  1. Jedno, co można powiedzieć, to nie ma co liczyć na to, że termometr za kilkanaście złotych (nie mówiąc już o tych rozdawanych jako gadżety reklamowe) będzie działał. Kiedyś mierzyłam córce temperaturę pięć razy! Różnymi termometrami (właśnie takim gadżetem, potem takim tanim + od mamy i sąsiadek!). Widać było gołym okiem, że dziecko ma gorączkę, a wszystkie pokazywały 36 i kilka kresek:P Jak się okazało, temperatura była 38,5.

  2. Ja polece bezdotykowy termometr Braun Termoscan. Bardzo dokładny i niezawodny. Idealny do mierzenia maluchom temperatury w środku nocy, bez budzenia ich. Wyświetlacz jest podświetlany, wiec także nie musimy zapalać niepotrzebnie światła. Do kompletu mamy także praktyczne etui. Cena nie jest wcale wygórowana.

  3. Pamiętam, że u nas w domu termometr rtęciowy mieliśmy chyba z kilkadziesiąt lat i działał zawsze bez zarzutu. W końcu jednak przyszedł czas, że stwierdziliśmy, że nie ma co trzymać rtęci w domu i się zaczęło. Od tamtej pory już mieliśmy kilka termometrów i każdy albo się psuł, albo od początku pokazywał źle temperaturę. Teraz szukam takiego naprawdę dobrego termometru, mogę nawet się zapożyczyć. 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here